Vítejte
Přihlásit se

Doporučení pro zájemce o koupi kočky či kotěte

Kvůli zajištění bezpečnosti vás i vašich potenciálních mazlíčků vás prosíme o prostudování a dodržování následujících bezpečnostních zásad. Než kontaktujete nebo navštívíte prodávajícího, pečlivě si prostudujte následující řádky. Nikdy nekupujte kočku nebo kotě, pokud si nejste zcela jisti, že je vše v pořádku podle zákona a v souladu s našimi doporučeními. 
 • Buďte zodpovědní a důkladně se informujte

  Pořízení kotěte je obrovská zodpovědnost. Zamyslete se, jestli znáte charakter a specifika vybraného plemene a jste si skutečně jisti, že je pro vás to pravé. V úvahu vezměte i to, kde bude kočka bydlet, jestli bude chodit ven, nebo zda budete mít kočičího jedináčka či početnější smečku. 


 • Nebojte se prodávajícího na cokoliv zeptat. Dobrý chovatel vám rád pomůže s výběrem a zodpoví vaše otázky o plemeni. Pokud s vámi chovatel dostatečně nekomunikuje, nebo na vás příliš spěchá, abyste si kotě koupili, může to být jeden ze signálů, že jde o podvodníka. 


 • Pro kotě si přijeďte k chovateli domů, chtějte vidět jeho matku, případně i sourozence
  Vždy si prohlédněte prostředí, ve kterém koťata vyrůstají a jejich matku. Pod žádnou záminkou nepřistupujte na setkání na jiném místě, nebo dokonce na přivezení samotného kotěte až k vám domů a samozřejmě nikomu neposílejte peníze předem. Zvláště množitelé často navrhují setkání na veřejných místech nebo přivezení kotěte za vámi, aby zakryli tristní podmínky, v jakých koťata vyrůstala. Prodávající vám VŽDY musí umožnit vidět koťata s matkou a v jejich domově. iFauna neumožňuje přeprodej koček třetí stranou, pouze jejich koupi od chovatele. Jedinou výjimku představují záchranné stanice a útulky.

 • Veterinární prohlídka a kontrola dokumentů
  Prodávající by měl být ochoten nechat vás vzít kotě na prohlídku k veterináři dle vašeho výběru a v případě zjištění zdravotních potíží kotě do 48 hodin od zakoupení převzít zpět a vrátit vám plnou kupní cenu. Jestliže již kotě absolvovalo prohlídku u veterináře, prohlédněte si záznam z vyšetření a v případě potřeby veterináři zavolejte. Z důvodů GDPR vám sice nemusí být poskytnuty detailní informace, měl by však potvrdit proběhlé vyšetření.

 • Z hlediska zákona není pro kočky povinné žádné očkování ani označení mikročipem, může však být požadováno při cestování do zahraničí (zejména vzteklina) nebo pro účast na výstavě (včas se informujte u pořadatele). Základní očkování proti herpesviróze, kaliciviróze a panleukopenii je ale vhodné pro všechny zdravé kočky. První dávku dostávají koťata ve věku 8-10 týdnů, tedy ještě u chovatele. Druhá dávka následuje s odstupem 3-4 týdnů a doporučuje se i třetí opakování.
  Nezbytností je ošetření proti vnitřním i vnějším parazitům. Záznamy o podání antiparazitik a proběhlém očkování najdete v očkovacím průkazu, který byste měli obdržet spolu s kotětem.
   

 • V případě, že pořizujete kotě s průkazem původu, se nezapomeňte informovat, jaký je postup pro převzetí průkazu a zápisu vás jako nového majitele. V ČR je zastřešující organizací čistokrevného chovu Sdružení chovatelů koček (člen FIFe), můžete se ale setkat i s průkazy od jiných mezinárodních organizací, především TICA, WCF. Dobrou zprávou je, že mnoho těchto organizací si průkazy původu navzájem uznává. Seznam důvěryhodných organizací najdete v odkazu výše, na webu Sdružení chovatelů koček.

 • Množitele nepodporujte, ale nahlaste
  Pokud získáte dojem, že kotě může být produktem tzv. množírny nebo jinak neetického chovu, odolejte snaze kotě „zachránit”, odejděte a prodávajícího nahlaste našemu týmu.
  Podezření na týrání nebo zanedbávání zvířat můžete také nahlásit příslušným úřadům – Státní veterinární správě nebo Policii. V případě vyšetřování vždy poskytujeme plnou součinnost, naši technici dohledají v databázi všechny dostupné informace a předají je oprávněným osobám.

 • Platba a kupní smlouva
  Nikdy neposílejte platbu, dokud se nepřesvědčíte, že je prodávající seriózní, tedy dokud si neprohlédnete kotě, prostředí kde vyrůstalo a potřebné dokumenty. V současné době není možné provést platbu prostřednictvím iFauny, proto doporučujeme, abyste před předáním peněz sepsali řádnou kupní smlouvu se všemi náležitostmi a celkově se ujistili, že je vše v pořádku.
  Pokud si nejste jisti nebo máte nějaké nezodpovězené otázky, obchod neuzavírejte.
   

 • Neodebírejte kotě mladší 12 týdnů
  Zákon na ochranu zvířat stanoví minimální věk kotěte v době odběru (resp. odebrání od matky) na 12 týdnů, ujistěte se tedy, že je tento limit dodržen. Kotě musí být zcela odstavené a bez problémů přijímat pevnou stravu.


  Pokud potřebujete další pomocPokud vám tento článek neposkytl odpověď na vaši otázku, neváhejte nás kontaktovat kliknutím na tlačítko níže.Kontaktujte nás


Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.